Карпатськi колиби: iнструкцiя з використання
Колиба – хатинка вівчаря високо в горах. Щороку в травні вівчарі виводять отари овець та корів на високогірні полонини і залишаються там до вересня. З сіл їм передають харчі, а з полонин у села зносять сир, бринзу і вурду.
Колиби є двох видів: «по-чорному» - з місцем для вогнища та отвором для диму. Такі колиби закопчені і холодні, в середині засипані снігом. В них краще розкладати намет – стіни колиби все ж захищають від вітру і снігу, хоча сильно відігрітися в них досить важко.
Інший вид колиби – колиба з пічкою. Для туриста взимку – це 3-зірковий готель. Зазвичай, в таких колибах кімнати оббиті картоном для утеплення, проміжки між деревом закладені мохом. На стінах висять ікони, прикраси з дерева, занавіски. Дерев’яні нари вистелені сіном, лавки, столи, полиці для посуду – це скромний інтер’єр колиби. В такій колибі можна добре висушитися і відігрітися, а отже і набратися сил, що особливо необхідно у тривалому зимовому поході.
Важливий елементом цієї колиби є глиняна або металічна пічка. Глиняна – довго розпалюється, але і довго тримає тепло, металічна – відповідно, швидко розпалюється, але і швидко вистигає. Біля металічної пічки потрібно рухатися обережно, об її стінки можна обпалити одяг.
Варто виділити ще один вид колиб – зіпсовані туристами. В таких колибах розібрані пічки, поломані лавки і столи, вибиті вікна. Винуватців визначити не важко, оскільки майже кожен залишив свій автограф після загально прийнятої фрази «тут був…». Звичайно, іноді складаються такі обставини, за яких від наявності вогню буде залежати життя людини. Тоді для розпалу використовують будь-які дерев’яні речі. Але зруйнувавши колибу або стіл – не забудь повернутися і полагодити їх – вони ще не раз когось врятують!
Зимові Карпати – штука досить небезпечна: від замерзання і лавин тут гине кілька туристів щороку. Тож зимовий похід має проходити відомим маршрутом (пройденим влітку), завжди слід розглядати варіанти аварійних спусків та обходів. Значну увагу слід приділити спорядженню – яке має бути легким та теплим, а щоб не ламати все що бачиш треба мати газовий балон. Основна порада для любителів зимових Карпат – у невідомі райони ходити з добре обізнаним у Карпатах інструктором.